Да преборим стреса с усмивка!

Стрес
5/5 - (1 vote)

Стресът ежедневно ни задушава в прегръдките си. И вече е трудно да се прецени къде атаките му са по-силни – у дома или в местоработата.

Стрес – кое го причинява?

Причините за стрес са на всяка крачка – безпаричие, липса на постоянна работа, поведение на брачния партньор, децата, съседите… Болести, негативни емоции, информационна среда…

Организацията на работа във фирмата също не е без значение – лошо планиране на задачите, кратки срокове за изпълнението им, изнервени началници / подчинени…

Най-общо работещите изпитват стрес, когато работата поставя изисквания, по-високи от възможностите им да се справят с тях.

Доказано е, че кратковременният стрес влияе положително върху хората – мобилизира ги и увеличава производителността.

Но ако стресовите ситуации са ежедневие, може да ни споходи т.н. „прегаряне“. Известно е още като „бърнаут синдром“. Това е точката на пълно емоционално изтощение, водещо до срив. Често засегнатите от него са сприхави, избухливи, арогантни, включително и към близките си. Обхванати са от гняв, безсилие, отчаяние, чувство за безизходица… Най-податливи са по-емоционалните и свръхамбициозните натури.

Стресът и влиянието му върху здравето.

Прекомерният и продължителен стрес бавно, но сигурно разрушава здравето. Започва се с хронична умора, безсъние  и главоболие, за да се стигне до депресии, хипертония, аритмия, атеросклероза, сърдечни и съдови заболявания, психични разстройства…

Алкохолът, цигарите и силните медикаменти само маскират симптомите на стрес, а чувството за отпускане и разтоварване след употребата им е кратковременно и измамно.

Как да се борим със стреса?

Най-напред трябва да осъзнаем по ежедневните си реакции, че сме стресирани (поведение, напрегнати мускули, изпотяване, учестено сърцебиене, повърхностно дишане…).

След това – стъпка по стъпка да намерим сили и се опитаме да променим нещата. Доколкото е възможно.

Това включва:

  • воля за позитивно мислене и адаптация към негативните фактори в ежедневието (уви, нямаме властта и способността да променим света по наш образ и подобие);
  • дистанциране от хора, излъчващи отрицателна енергия;
  • подобряване на самоорганизацията в работата и забавяне на темпото (започнете с подреждане на работното място и систематизиране на задачите, не се захващайте с няколко неща наведнъж);
  • превръщане на дома в уютно семейно огнище, а не в бойно поле за доказване на надмощие (земята едва ли ще спре да се върти, ако съпругът не поставя обувките точно на определеното място);
  • отделяне на повече време за себе си през почивните дни – спорт, разходки в парка, фитнес, хоби, книги, филми, музика… (а може би и шопинг-терапия?);
  • здравословно и редовно хранене, консумация на билков чай (плюс ограничаване на кафето с неизменната цигара!);
  • осигуряване на достатъчно часове за сън – с по-малко телевизия или негативни изживявания преди лягане.

И не на последно място – заредете се с добро настроение! Усмихвайте се, радвайте се на слънцето, на синьото небе, на зелената трева…

Смейте се – според някои специалисти смехотерапията е добър начин за борба със стреса. Смехът повишава съпротивителните сили и възстановява имунната система. Дори и в най-напрегнатия работен ден могат да се откраднат минутки за релаксация, нали? А защо не и за няколко анекдота?

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

8 + 7 =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.