Екскурзия в чужбина или круизно пътуване?

5/5 - (2 votes)

Лятото наближава, време е за отпуск и почивка. За някои през тези дни може да се завърши отдавна започналият ремонт. Други ще посетят близки и познати, трети ще отпътуват я на море, я на планина…

Не са малко и тези, които ще поискат да „сменят климата“ – на море в Гърция или Турция, на екскурзия до Венеция или Дубай…

Добър избор е посещаването на различни дестинации, например с комбинирана екскурзия до няколко държави и градове. Положителни страни – повече нови места, впечатления и емоции. Неудобства – през няколко дни трябва да опаковаш, разопаковаш, товариш и разтоварваш багажа и да се настаняваш в поредния хотел…

Има ли начин вместо ти да се местиш от хотел на хотел, хотелът да пътува заедно с теб? Край на прибирането на багажа, на търсенето къде да се похапне…

Да, начин има – нарича се пътуване с круизен кораб!

Какво представлява круизният кораб?

По определение круизен кораб е този, извършващ туристическо пътуване. Превозва пътници – участници в групова туристическа програма, настанени с цел осъществяване на краткотрайни туристически посещения до едно или повече пристанища.

Предимства: „Хотелът“ е винаги с теб, прехраната е осигурена и е включена в цената, вместо за битовизми мислиш единствено за новите места, които те очакват.

Недостатъци: Обикновено времето на пребиваване в поредната точка от програмата е ограничено от 5-6 до 8-10 часа. Може да се избере самостоятелна разходка или включване в организирана екскурзия, но не и неколкодневен престой. И все пак за мнозина това е по-скоро предимство – всеки ден е различен.

Скъпо ли е круизното пътуване?

Има базова цена, има и доплащания… Зависи от продължителността на пътуването, от категорията на кабината, която си изберете, от настаняването (двама души в кабина или самостоятелно настаняване), от вида и броя на организираните екскурзии на брега (те също са по ваш избор, можете да ги откажете), от някои допълнителни услуги. Често допълнителните услуги се предлагат в пакети (например консумация на напитки, достъп до комуникации…). Едно е сигурно – няма да останете гладни!

Има ли круизни пътувания, започващи от България?

Засега по понятни причини все още няма круизи, започващи от България. Но много български туристически агенции предлагат комбинирани услуги – организирано пътуване от България до страната / града – начална точка на круиза, екскурзионна програма с 2-3 нощувки в хотел в този град и последващо настаняване на круизния кораб. Естествено, включен е и превоз до България след края на круиза.

Скучно ли е на борда на круизния кораб при дълги преходи?

Скуката няма място на борда на съвременния круизен кораб – на борда ще откриете много основни и специализирани ресторанти и други заведения, безплатни места за забавления, концертни и шоупрограми, музика, игри, плаж, обучения и тренировки, спорт и какво ли още не. Това никак не е без значение, особено ако преходите са по-продължителни.

История на круизните пътувания.

Твърди се, че пътнически круизни услуги са с начало още през 1844г., когато се рекламират обиколки до дестинации като Гибралтар, Малта и Атина с тръгване от Саутхамптън. По-късно се предлагат кръгови обиколки до Александрия и Константинопол.

През втората половина на XIX век тези услуги бързо се разрастват. Пускат се на вода по-големи и по-луксозни кораби, за да обслужват непрекъснато нарастващия пазар. През 1932г. стартира първото круизно пътуване от Австралия до остров Норфолк, а над 1000 билета за него са разпродадени само за един ден…

Съвременните круизни кораби, построени в края на 80-те години на миналия век, чупят всички рекорди по размер. По-късно, само за две десетилетия (1988–2009) дължината на най-големите круизни кораби се е увеличила с една трета (от 268 на 360м), ширината им почти се е удвоила (от 32,2 на 60,5м)… Общият брой на пътниците също се е удвоил (от 2700 на 5400), тонажът се е утроил (от 73 000 БРТ на 225 000 БРТ). „Мега“ лайнерите преминаха от кораби с веранда на една палуба към кораби с веранди на всички палуби…

Най-големият круизен кораб към настоящия момент е „Иконата на моретата“ („Icon of the Seas“). Той е с дължина 365м и 20 палуби, а на борда му могат да пътуват 7600 души (пътници и персонал). Задвижва се с втечнен природен газ и струва около 2 милиарда долара…

Докато златният век на презокеанските пътнически кораби отдавна е избледнял, златният век на круизните кораби предстои и може да настъпи през следващите десетилетия. Вече се набират желаещи за тригодишни круизи, както и круизи, които никога не свършват…

За десерт ще ви потопим в малка част от видяното, емоциите и преживяванията по време на едно увлекателно круизно пътуване в различни точки на света с българско участие. Насладете му се! И си помислете дали вече не е дошло времето за първия ви круиз.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

four + 20 =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.