Какво е пироманията
Има някои основни причини за възникването на горските пожари , те могат да са от небрежност, също така от непредпазлива или умишлена дейност на човека или от някакви природни явления. Честите причини за пожар са изхвърлянето на неизгасени клечки кибрит и фасовете. Но също така съществуват и хора , които имат патологично влечение към подпалване , което се нарича пиромания. При тези хора да видите пожарогасител- проверка е почти невъзможно. То се характеризира с непреодолим стремеж към някакво подпалване на имущество или само на дадени предмети без абсолютно видима причина, по скоро , това е като един отговор на силно изразено вътрешно напрежение и желание. Може да се каже, че настроението, предшестващо акта, е едно по – дисфорично и е съчетано със силна импулсивност. При някои хора са налице и чести занимания с конкретни предмети, които са свързани с огън, силна еуфория и вътрешно задоволство при наблюдаването от тях на силни пожари.
Важно е да се знае, че пироманията трябва да се разграничава от палежи, които са извършени от психично болни по някакви болестни подбуди. Понеже тези хора са често обект на всякакви експертизи. Като правонарушители и извършители на много различни по тежест престъпления, и то независимо от мотивацията на тяхното деяние, то те се признават за вменяеми. Ако познавате такъв човек, то е добре често да правите проверки на пожарогасител които имате и да сигнализирате за тях.Като причините за развитието на пироманията не са напълно изяснени все още. Но повечето проучвания на такива случаи с пиромания показват, че те настъпват при деца и подрастващи, като в над 90% се наблюдават при мъжете.
Има доказателства, че при повечето индивиди , които са с това разстройство може да е налице и анамнеза за сексуално или някакво физическо насилие в детството, също така при разведени родители, или при родителско пренебрежение и други, които са свързани още в самото детство на човека. Лечението на това патологично влечение към подпалване е комплексно и то е доста продължително. Но основно при тях се използва когнитивно-поведенческа терапия