
Метаморфозите на дима от Древен Египет
Парфюмът още в древността се е използвал под форма на течни настойки от различни видове масла, мазнини и восък , които се добавяли към специални мехлеми. Като най-разпространена употреба на парфюм се е извършвала чрез горене, нещо подобно на това като на тамяна.
Всеки е чувал за пленителната Клеопатра, която е била сред първите последователки на таз парфюмна култура. В наши дни разбира се , някоиучени твърдят, че е била кео грозновата, но всеки приема красотата по различен начин.
Смята се , че любимият й аромат е съдържал канела, мирта, кардамон, шафран, корен от перуника, лотос и риган.Като специално в нейна чест от Римската империя се доставяли изключителни редки цветя , като лавандула, жасмин, също така и алпийска роза, орхидеи.При пренасянето по Нил платната на корабите също излъчвали хубав аромат, дали бил подобен на paco rabanne 1 million или друг, можем само да гадаем.Населението оставало очаровано.
През вековете парфюма преживява огромнаметаморфоза. В началото, било е твърде различно от съвременната представа. Парфюмът е минал през стъклено шише с капачка, също така и омотаните с билки и някакви смоли ароматни факли може да се открият през маслените кадилници в опредлени храмовете до това да стигнат до парфюм булгари, е един много дълъг и продължителен процес.
Най-ранната форма на извличане на аромати е чрез горенето на треви, смолисти вещества. Ако искате да научите нещо повече можете да прочетете разказа в епоса за Гилгамеш. Асирийците, които били по-късните жители на тези райони, принасят и своя дял в познанията за извличане на разкошни миризми, като оставяти подробни инструкции за майсторене на ароматни мазила, за които научаваме от тях днес..
Също така и в древните текстове на индийските веди се говори за хубавото въздействие от етеричното масло от индийска тръстика както и от розовото масло . Отделено е място и на силно еротичнто о въздействие на треви и масла в библията за любовта ‘ Камасутра”.