
Първата PVC дограма се появи на българския пазар не толкова отдавна. Въпреки това, митове и легенди против се появиха много скоро. Искам да разсея спекулациите за този елемент от интериора на жилището.
Мит номер 1. Монтажа на PVC прозорци – това е планина от боклуци и мръсотия
Би било по-добре да се каже, че монтирането на всеки прозорец, като всички строителни работи е свързано с голямо замърсяване, но не толкова ,колкото често си го представяме . Във всеки случай, е необходима предварителна подготовка на жилището . Около прозореца се освобождава 1.5 – 2м разстояние за нормално извършване на демонтажа и монтажа на новата дограма. Препоръчително е мебелите да се опаковат със стреч фолио. Най уязвима е подовата настилка ,особено ако е паркет или ламинат.
Почистването на строителните отпадъци и изнасянето на старата дограма е отговорност на монтажниците ,но в повечето случаи с предварително споразумение при поръчката и почти винаги срещу допълнително заплащане.
Мит номер 2. Пластмасовите прозорци са неекологични.
Това е може би е най-често срещано погрешно схващане. Много притеснително е името на материала – поливинилхлорид (PVC) и факта, че по време на процеса на производство на пластмасата се добавя олово.
Въпреки факта, че PVC е продукт на сложен химически синтез, то благодарение на уникалните си свойства е абсолютно безопасен за хората. И ако се огледате наоколо, ще видите, че пластмасовите изделия са едни от най-популярните в нашия бит.
По отношение на оловото , множество изследвания показват: крайният продукт не представлява никакъв риск.
Мит номер 3. Дървените прозорци са по-добри от пластмасовите
Съдейки от предпочитанията на клиентите в много страни, това не е така. За любителите на статистиката предлагаме следната информация. В момента в Европа около 45% от дограмата е PVC, 28% – дървена и 25% алуминий.
Предимството от ползването на пластмасова дограма е по-добрата топло и шумоизолация и не на последно място изключително лесната поддръжка.В същото време е добре известно, че дървото има свойства да абсорбира влагата и затова е необходимо периодично импрегниране и боядисване ( байцване ) , а тези препарати са доста скъпи.
Мит номер 4. PVC профилите са равностойни независимо от производителя.
Първоначално на българския пазар навлезе отчасти немска и най-вече турска дограма.В момента в България се произвеждат над 10 профилни системи с основна цел достъпна цена за българския стандарт..
Безспорен фаворит в Европа са: немската pvc дограма Salamander , Rehau , Schuco, Kommerling и Veka.Класацията е единствено по годишен стокооборот, като в последните години тези фирми само си сменят местата.Голяма е разликата в издръжливостта (експлоатационния срок ) на дограмата от 4-5 години за някои български и турски профили до 50 – 60 г. за водещите немски.