Нова наредба за изискванията към средствата за ограничаване на скоростта на движение

Гласувайте (1-5)

Важни елементи на пътната безопасност са мерките за ограничаване на скоростта на движението на МПС и мерките за успокояване на движението, които повлияват поведението на водачите и подобряват условията за движение на немоторизираните участници в движението.

В Държавен вестник, бр. 87 / 15.10.2024г. е обнародвана новата Наредба № РД-02-21-1 от 1 октомври 2024 г. за условията за изграждане или монтиране върху платното за движение на изкуствени неравности и други средства за ограничаване на скоростта на движение и изискванията към тях.

Издадена е от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на вътрешните работи.

Наредбата има за цел да се създадат условия за успокояване на движението, за повишаване на безопасността на движението по пътищата, отворени за обществено ползване, за намаляване на броя и тежестта на пътнотранспортните произшествия (ПТП).

Ще ви запознаем с някои от средствата за ограничаване на скоростта и успокояване на движението.

Изкуствени неравности.

Могат да бъдат изпъкнали, вдлъбнати или автоматизирани.

От своя страна изпъкналите изкуствени неравности са:

Гърбица – изпъкнала изкуствена неравност, разположена напречно на оста на платното за движение:

Пътна табла – изпъкнала изкуствена неравност с трапецовидно сечение, успоредно на оста на пътното платно, която обхваща цялата широчина на платното за движение:

Пътна възглавница – изпъкнала изкуствена неравност с трапецовидно сечение, успоредно и напречно на оста на пътното платно, която обхваща част от широчината на платното за движение:

Повдигнато кръстовище – изпъкнала изкуствена неравност с трапецовидно сечение, успоредно и напречно на осите на пресичащи се пътни платна, което обхваща цялата повърхност на платната за движение в улично кръстовище:

Ето някои начини за разполагане на изпъкнали изкуствени неравности в зоните на обособени места за пресичане на пешеходци:

Изпъкналите изкуствени неравности се сигнализират с пътни знаци.

Включени са и изисквания към ситуационните изменения на платното за движение. Те влияят върху траекторията на движение на МПС.

Тук попадат хоризонталните отмествания, в т. ч. шикан на оста на платното за движение или отделните ленти за движение, измененията на геометрията в кръстовищата, намаляването на радиусите на бордюрните криви, замяната на съществуващи кръстовища с кръгови кръстовища.

Примери за хоризонтално отместване и шикан (две или повече последователни хоризонтални отмествания на оста на платното):

Към ситуационните изменения на платното за движение, влияещи върху възприятията на водачите, спадат: локалните стеснения между кръстовища, островите върху платното за движение, изнесените тротоари.

Пример за централни острови като средство за ограничаване на скоростта на движение в зони на пешеходни пътеки:

Наредба № РД-02-21-1 от 1 октомври 2024 г. за условията за изграждане или монтиране върху платното за движение на изкуствени неравности и други средства за ограничаване на скоростта на движение и изискванията към тях е в сила от 15.10.2024г. С нея се отменя Наредба № РД-02-20-10 от 2012 г.

С пълния текст на наредбата можете да се запознаете ТУК (След отваряне на линка и зареждане на страницата приложенията са достъпни от допълнителния линк „ВИЖ Приложенията“ долу вляво).

В А Ж Н О   Д О П Ъ Л Н Е Н И Е:  

В бр. 2 от 07.01.2025г. е обнародвана поправка някои текстове и изображения на Наредба № РД-02-21-1 от 1 октомври 2024 г. за условията за изграждане или монтиране върху платното за движение на изкуствени неравности и други средства за ограничаване на скоростта на движение и изискванията към тях.

Със съдържанието на поправката можете да се запознаете ТУК.

 

Още по темата: Обнародвана е новата наредба за пътните знаци

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.