Затруднения в дишането
По време на астматичен пристъп, мускулите около дихателните пътища се стягат, а лигавицата в трахеята и бронхите се подува. Тогава започва да се произвежда твърде много слуз, която може да блокира въздушните тръби в белите дробове. Въздухът остава като в капан в дробовете и дишането става изключително трудно. Могат да се забележат и симптоми на задушаване и хрипове в началната фаза. Когато атаката се засили, тогава се получава стягане в гърдите и задух. В крайна сметка можете да се почувствате така, сякаш не можете да получите достатъчно въздух.
Промени в позата
Усилията да се поеме въздух, може да накара човек да се навежда напред, да говори на пресекулки и става забележително по-развълнуван. Тъй като тежестта се увеличава, страдащият от пристъпа много често сяда и се превива, като ръцете му са притиснали гърдите. Тази поза се нарича „статив (триножник)“ и експертите по пристъпен стридор от Фрамар съветват, когато някой ваш близък застане в тази позиция и знаете, че страда от астма, веднага да потърсите инхалатора му или да се обадите на „Бърза помощ“.
„Прибиране“ на гърдите и гърлото
Когато дишането е затруднено, тъканите в гърдите и в областта на шията започват да потъват силно с всяко вдишване. Това се описва с термина „Прибиране“. Случаят е спешен и веднага трябва да се звънне на 112 или пострадалият да се заведе в спешен медицински център.
При децата, могат да се получат и други признаци като лош апетит, внезапна умора и намалена активност.
Посиняване на устните и ноктите
Сините или сиви нокти и устни са признак за недостатъчно кислород в кръвта. Това състояние се нарича „цианоза“ и изисква спешна лекарска помощ, защото е застрашаващо живота на пациента. .
Други отличителни признаци на астматичен пристъп, изискващи медицинска намеса
- Затруднено говорене
- Невъзможност за вдишване и издишване
- Чувство за тревожност и паника
- Постоянна кашлица
- Бледост и изпотяване